Bez kategorii

Jak zatrzymać użytkownika na stronie?

W XXI wieku mamy cały świat w zasięgu ręki. Oglądamy wieczorny teleturniej, nie znamy odpowiedzi na konkretne pytania, wyciągamy telefon i wpisujemy w wyszukiwarkę konkretne hasło. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo pozyskujemy dowolne informacje.

Alicja Krajewska

Junior Marketing Specialist
15.03.2021

Udostępnij

Ze względu na dużą dostępność różnych źródeł danych, twórcy i właściciele witryn internetowych stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest przyciągnięcie uwagi internauty. Masz tylko 5 sekund, aby przekonać odbiorcę do pozostania na stronie. Dzisiaj podpowiadamy, co zrobić, aby zatrzymać użytkownika w witrynie internetowej.

Czas ładowania strony www

Każda sekunda jest na wagę złota. Nie pozwól, aby przez długie ładowanie się strony, użytkownik ją opuścił. Zoptymalizuj zdjęcia, grafiki i filmy do odpowiednich rozmiarów i wagi. Średni ciężar jednego multimedium powinien wynosić ok 200 KB.

Content marketing

Aby użytkownik z łatwością znalazł Twoją stronę, musi się ona pojawiać na górze w wynikach wyszukiwania. W tym celu niezwykle ważne jest przygotowanie treści pod kątem SEO. Co to znaczy? 

  1. Używaj słów kluczowych, charakterystycznych dla danej branży.
  2. Twórz przejrzyste, niedługie komunikaty.
  3. Wykorzystuj hierarchię nagłówków (H1, H2, H3 itd.).
  4. Nazywaj zdjęcia słowami kluczowymi oraz dodawaj ALT tagi (opisy ALT).

Dodatkowo pamiętaj, aby prowadzić bloga firmowego, w którym będziesz dzielił się wiedzą specjalistyczną i aktualnościami. Za pomocą content marketingu zbudujesz sobie pozycję eksperta w branży.

Rozwiń swoją markę za pomocą social mediów. To idealne miejsce, które pozwoli Ci systematycznie publikować treści. Nie pisz jednak jedynie o swojej ofercie i branżowych nowościach, ale publikuj posty edukacyjne i reaguj na bieżące wydarzenia (real-time marketing). Nie zapomnij również o social proof, które uwiarygodnią jakość Twoich produktów lub usług.

Przejrzysta architektura informacji

Podstawą każdej witryny jest poprawna struktura i architektura informacji. To od nich zwykle zaczynają się prace nad projektem strony. Jeśli na samym początku źle zaplanujemy jej elementy, przekierowania, zakładki, podstrony itp., to całość nie będzie czytelna dla użytkownika, co za tym idzie, szybko opuści naszą witrynę.

Nie każ myśleć internaucie i poprowadź go przez swój serwis. Umieść czytelne komunikaty i CTA w widocznych miejscach. Śledź trendy UI i trzymaj rękę na pulsie.

Zadbaj o online marketing

Analizuj ścieżkę użytkownika na stronie i prowadź działania marketingowe. Korzystaj z narzędzi takich jak Google Analytics, TrendCounter czy Webtrends Analytics i na bieżąco sprawdzaj statystyki, które podpowiedzą Ci, co warto zmienić. 

Istnieje wiele innych platform i aplikacji, dzięki którym możesz prowadzić optymalizację marketingu. Umożliwiają m.in. wysyłanie spersonalizowanych e-maili, obsługę newsletterów i komunikatów web push. Dzięki nim będziesz mógł ustawić okno czatu w witrynie, za pomocą którego potencjalny klient będzie mógł się z Tobą szybko skontaktować.

Dobre praktyki

  1. Przedstaw najlepsze cechy swojego biznesu w widocznym miejscu na stronie. Nie przesadzaj z przechwałkami, bo taki zabieg może odstraszyć użytkownika. 
  2. W pełni wykorzystaj podstronę “O nas” i opisz w niej ideę i zespół swojej marki. Umieść tam zdjęcia zespołu, co wzbudzi zaufanie użytkownika. 
  3. Pamiętaj, aby umieścić dane kontaktowe w widocznym miejscu. Ułatwi to Twojemu klientowi kontakt w razie problemów.
  4. Umieść na stronie social proof z opinią zadowolonych klientów
  5. Nie używaj zdjęć stockowych. Internauci widzą je zbyt często.

Podsumowując, istnieje wiele czynników, które wpływają to, ile czasu użytkownik poświęci Twojej stronie internetowej. Jeśli do tej pory odbiorcy szybko “uciekali”, warto przeprowadzić audyt serwisu. Na początek skorzystaj z danych analitycznych Google Analytics. Jeśli nie masz podpiętego kodu śledzącego, zrób to jak najszybciej i za kilka tygodni zweryfikuj zebrane dane. Wyciągnij wnioski z uzyskanych informacji i zoptymalizuj witrynę. W ten sposób zatrzymasz użytkownika i szybciej dotrzesz do nowych odbiorców.

Powrót do postów

Newsletter

Kontakt

Napisz lub zadzwoń do nas
żeby omówić Twój następny projekt

(+48) 533 908 052

office@052b.com

Polityka prywatności

Nasza strona używa ciasteczek.
Czytaj więcej OK