Social

Video marketing – narzędzia sukcesu

Video zrewolucjonizowało światowe rynki digital marketingu. Planując strategię na 2019 rok, warto wykorzystać potencjał video marketingu.

Mateusz Maludziński

29.01.2019

Udostępnij

Potencjał uśpiony w wideo

Nie od dziś wiadomo, że materiały wizualne znacząco podnoszą jakość publikacji w mediach społecznościowych. Według ekspertów z BuzzSumo video, ankiety i zdjęcia (w tej kolejności) należą do najbardziej angażujących treści na Facebooku. Uwaga, dla marketerów oraz osób prowadzących własne biznesy online to bardzo ważna informacja – którą oczywiście należy wykorzystać 🙂

Czy wiedzieliście, że aż 64% internautów deklarowało chęć zakupu w e-sklepie po obejrzeniu materiału promocyjnego w formie video? Zgadza się, reklamy video powodują znaczny wzrost konwersji. Video marketing to skuteczne narzędzie w procesie budowania świadomości marki.

Po pierwsze, daje szansę na dotarcie z reklamą do większej liczby potencjalnych klientów. Po drugie, nastała era influencera – odbiorcy identyfikują się z prezenterami online, z którymi nieraz odczuwają emocjonalną więź. Kiedy osoba zainteresowana zakupem “widzi i słyszy”, że marka jest autentyczna oraz powiela jej wartości, chętniej sięga po produkty oznaczone jej logo.

Produkcje video nie należą do najtańszych. To prawda, ale… warto uświadomić sobie, że w obliczu tak rozwiniętej i dostępnej technologii, sami jesteśmy w stanie zapracować na nasz sukces. Mając do dyspozycji jedynie smartfona i głowę pełną pomysłów, możesz osiągnąć świetne wyniki w sieci. Pytanie: Jak? Jak właściwie wykorzystać potencjał video marketingu? Poniżej przedstawiamy narzędzia, które pomogą Twojej marce osiągnąć sukces.

Instagram TV

A zaczęło się od Stories… Instagram w odpowiedzi na rosnącą popularność treści audiowizualnych, w czerwcu 2018 roku uruchomił nową funkcję. Instagram TV pozwala na zamieszczanie w serwisie dłuższych (nawet godzinnych) materiałów video.

Jak zareagowały marki? Biznesy online potraktowały opcję IGTV jako uzupełnienie krótkich, spontanicznych InstaStories. Zaczęły dzielić się z odbiorcami backstage’em swoich działań, instrukcjami obsługi czy dokładnymi filmami instruktażowymi. Popularne stało się też publikowanie serii Q&A, które skutecznie skracają dystans pomiędzy marką a obserwatorami, jak również zachęcają do podjęcia interakcji.

Doskonałym przykładem na wykorzystanie przestrzeni InstagramTV jest działalność NASA. Amerykańska agencja kosmiczna zaczęła publikować krótkie 1-5 minutowe filmy edukacyjne, np. Jak działa napięcie powierzchniowe w kosmosie?

Facebook Stories

Facebook, aby utrzymać swoją pozycję lidera serwisów społecznościowych, również musiał wprowadzić usługę video i zrobił to, udostępniając użytkownikom Facebook Stories. Założenia funkcji są podobne jak w przypadku InstaStories, jednak portal ma przewagę pod względem popularności.

Planując aktywność swojej marki w social mediach nie powinieneś wybierać pomiędzy Instagramem a Facebookiem. Zdecydowanie większy sukces zapewnisz sobie prowadząc regularne działania na obydwu platformach. Pamiętaj tylko, aby nie dublować contentu w ramach różnych platform. Inaczej odbiorcy ograniczą śledzenie Twojej marki na jednym kanale.

Periscope

Jeśli stworzyłeś produkt i chcesz go wypromować, możesz to zrobić za pośrednictwem Periscope. Live stream to doskonała okazja do poznania opinii konsumentów, ponieważ umożliwia nawiązanie bezpośredniego kontaktu – komentowanie i zadawanie pytań w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mogą na bieżąco kontaktować się z autorem transmisji oraz wchodzić z nim w dyskusję. To prosty i darmowy sposób na zwiększenie świadomości marki oraz budowanie relacji z odbiorcami.

YouTube

Wiedzieliście, że każdego dnia YouTube odwiedza ponad 30 milionów internautów? Serwis powstał w 2005 roku i od tamtej pory bezustannie się rozwija. Jest drugą największą wyszukiwarką w internecie. Kanał firmowy to doskonała okazja na dotarcie do zupełnie nowych osób.

Internauci spędzają tam średnio 40 minut na oglądaniu filmów. Również w Polsce serwis gromadzi ponad 20 milionów użytkowników i cieszy się popularnością we wszystkich grupach wiekowych. Jednak zaledwie 9% małych przedsiębiorstw zakłada konta na YouTube.

YouTube Stories

Funkcja publikowania “krótkich historii” została udostępniona również użytkownikom serwisu YouTube kilka miesięcy temu. Niestety, nie wszystkim. Google zdecydowało, że tylko kanały, które posiadają minimum 10 tysięcy subskrypcji, mogą rozszerzyć swoją aktywność o relacje, które znikną… I uwaga – nie po 24 godzinach (jak w przypadku InstaStories czy Faceboook Stories), ale dopiero po 7 dniach.

YouTube + Google Ads

To doskonałe połączenie, dzięki któremu możesz dotrzeć do nowych klientów bez konieczności regularnego tworzenia contentu na YouTube. Stwórz angażujące video, a potem prześlij je na swój kanał i skonfiguruj kampanię reklamową. Twoje nagranie zacznie się pojawiać przed podobnymi filmami lub w wynikach wyszukiwania.

YouTube to miejsce spotkań wszystkich możliwych grup demograficznych. Możesz skonfigurować kampanię w taki sposób, by docierać dokładnie do tych ludzi, do których kierujesz swoją ofertę. W Polsce w grupie wiekowej 16-24 lat serwis dociera do większej liczby osób niż reklamy telewizyjne. Wystarczy nagrać film, określić budżet i mierzyć efekty działań.

Rosnąca popularność video sprawia, że kolejne, dostępne na rynku aplikacje wdrażają możliwość prowadzenia transmisji na żywo oraz publikowania filmów w social mediach. Aby właściwie wykorzystać potencjał video marketingu należy obserwować zmieniające się trendy i szybko reagować na pojawiające się nowości – właśnie przy pomocy wymienionych wyżej narzędzi. Uwzględnienie filmowych materiałów w strategii wróży marce wzrost świadomości oraz konwersji.

Powrót do postów

Newsletter

Kontakt

Napisz lub zadzwoń do nas
żeby omówić Twój następny projekt

(+48) 533 908 052

office@052b.com

Polityka prywatności

Nasza strona używa ciasteczek.
Czytaj więcej OK