e-Commerce

O czym pamiętać otwierając sklep internetowy?

W związku z rosnącym popytem na towary dostępne online, z roku na rok powstaje coraz więcej sklepów internetowych. Przestrzegając kilku ważnych zasad, zwiększysz swoje szanse na sukces w branży e-commerce.

Mateusz Maludziński

22.05.2019

Udostępnij

Informacje, bez których stracisz wiarygodność klientów

Polskie prawo obliguje właścicieli sklepów internetowych do podawania pewnych informacji w celu sprawdzenia wiarygodności e-biznesu.

Umieść na stronie dane, których może poszukiwać potencjalny klient:

  • Nazwa i siedziba przedsiębiorstwa,
  • Organ rejestrujący działalność gospodarczą,
  • Numery NIP, REGON, pod którymi został zarejestrowany przedsiębiorca,
  • Forma prawna,
  • Dokładny koszt i doprecyzowany czas dostawy,
  • Miejsce i sposób składania reklamacji,
  • Certyfikat SSL.



Użytkownicy internetu są świadomi zagrożeń istniejących w sieci. Brak podstawowych informacji może być tylko niedopatrzeniem ze strony twórcy sklepu, ale w oczach klienta witryna na pewno straci na wiarygodności.

Choć to się wydaje błahostką, to niewypełnienie obowiązku informacyjnego może poskutkować niskimi zyskami z prowadzenia działalności.

Projekt sklepu internetowego

Zaplanowanie wyglądu i funkcjonalności e-sklepu warto skonsultować ze specjalistami. Najlepiej zdecydować się na współpracę z agencją interaktywną dysponującą interdyscyplinarnymi zespołami, które mogą zająć się całościowym opracowaniem i wykonaniem projektu.

Doświadczenie i wiedza zespołu UX designerów będzie nieoceniona podczas projektowania użyteczności sklepu internetowego.

Stworzenie intuicyjnej i prostej ścieżki zakupowej wpłynie na wzrost konwersji. Z kolei wszelkie błędy popełnione na tym etapie tworzenia sklepu mogą drastycznie zmniejszyć zyski lub nie generować ich wcale.

Hosting dla sklepu internetowego

Twoja decyzja powinna być ściśle uzależniona od oczekiwań względem e-sklepu i budżetu jaki przeznaczysz na zakup serwera. Weź pod uwagę wielkość sklepu oraz wykorzystywane oprogramowanie (np. open source – Magento czy WooCommerce).

Jeśli zdecydujesz się na rozbudowane Magento, to czeka Cię inwestycja w mocny serwer. Z kolei korzystając z gotowych rozwiązań typu Shoper lub Shoplo, w abonamencie zwykle otrzymasz serwer z mniejszym lub większym transferem danych.

Od Twojego wyboru zależy prędkość ładowania się witryny. Pamiętaj, że powolne strony internetowe mają wysoki współczynnik odrzuceń i nie pozycjonują się zbyt dobrze w wyszukiwarce Google. W tym przypadku palmę pierwszeństwa przejmują lekkie i szybkie strony www.

Właściwy wybór jest uzależniony od wielu kwestii, dlatego warto zwrócić się z tym do specjalistów. Nasza agencja interaktywna odpowiada za założenie wielu rozbudowanych sklepów internetowych. Chętnie zajmiemy się również Twoim.

Zadbaj o dobre opisy produktów

Teksty na stronie to kolejna kwestia, do której właściciele sklepów podchodzą z różnym zaangażowaniem. Najłatwiej jest skopiować opis produktu ze strony producenta lub od konkurencji albo co gorsza – nie napisać go wcale.

Pisanie dobrych jakościowo i unikalnych tekstów jest ważne nie tylko dlatego, że pozwoli Ci się to wyróżnić na rynku pełnym sklepów internetowych. Bądź świadomy, że potencjalni konsumenci patrzą na Twoje produkty lub usługi z różnej perspektywy.

Nie pozwól, aby do Twojego sklepu trafiały przypadkowe osoby. Stwórz unikalne treści, dzięki którym przyciągniesz dokładnie tych użytkowników, do których skierowana jest Twoja oferta sprzedażowa.

Historie wielkich marek pokazują, że odpowiedni dobór słów i właściwa kompozycja treści pozwala trafić do odpowiedniej grupy docelowej i zbudować więź między klientem a sprzedawcą.

Pozwól potencjalnemu klientowi spojrzeć na produkt pod różnymi kątami. Jeśli nie czujesz się zbyt dobrze w pisaniu, zleć to zadanie naszej agencji. Poradzimy sobie z odpowiednim doborem słów kluczowych i napisaniem tekstów, które będą sprzedawały.

Pozwól klientowi się z Tobą skontaktować

To bardzo ważna kwestia, biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję w handlu internetowym. Klienci oczekują szybkiej odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Sklepy konkurują ze sobą na różne sposoby – jednym z nich są szerokie możliwości komunikacji klienta z obsługą.

Od jakiegoś czasu popularność zyskują chatboty, dzięki którym komunikacja użytkownika z obsługą sklepu jest jeszcze łatwiejsza i zajmuje dużo mniej czasu niż rozmowy prowadzone za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeśli Twój sklep obsługuje bardzo wiele powtarzalnych zapytań, pomyśl o zaimplementowaniu chatbota. Dzięki sztucznej inteligencji i optymalizacji, chatbot będzie mógł porozumieć się z potencjalnym klientem i poprowadzić rozmowę opartą o listę najczęściej zadawanych pytań i możliwe odpowiedzi.

Przewaga chatbota nad innymi formami komunikacji jest tym większa, że w przypadku, gdy bot nie będzie znał odpowiedzi na zadane pytanie, skieruje rozmowę do konsultanta. Osoba odpowiedzialna za dalszą konwersację będzie miała wgląd w historię czatu, dzięki czemu klient nawet nie będzie wiedział, kiedy żywa osoba zastąpiła automat.

Budowanie bazy mailingowej

To jedna z kwestii, którą przedsiębiorcy z branży e-commerce traktują po macoszemu. Wielu z nas nie lubi spamu zalewającego skrzynkę mailową, dlatego możliwe, że jako właściciel sklepu internetowego również nie do końca wierzysz, że newsletter może konwertować.

Tymczasem solidna baza mailingowa może przynieść wymierne korzyści. Dlatego od samego początku działalności zbieraj maile ze wszelkimi zgodami na kontakt w celach marketingowych. Dzięki temu już po kilku miesiącach funkcjonowania sklepu zbudujesz bazę mailingową, którą możesz wykorzystać do przesłania informacji o promocjach lub nowych produktach.

Dobór kanałów promocji

Planowanie otwarcia sklepu internetowego nie może się obyć bez wydzielenia budżetu na promocję. Samo stworzenie e-sklepu i wypełnienie go towarem nie wystarczy, żeby zacząć sprzedawać.

Zyski pojawią się dopiero w momencie, kiedy pierwsi użytkownicy trafią na stronę i zdecydują się na zakup. Do tego czasu musisz zadbać o odpowiednią promocję swoich działań.

Wykorzystaj social media i wyszukiwarkę Google w celu pozyskania pierwszych klientów. Obecność w mediach społecznościowych wiąże się z koniecznością utworzenia profili, które trzeba regularnie aktualizować w celu przyciągnięcia fanów marki.

Jeśli chodzi o Google, to warto zaplanować budżet na kampanię w Google Ads. Dobierz odpowiednie słowa kluczowe i zorientuj się jaka jest wysokość stawek CPC w branży, którą reprezentujesz. Dobrze przemyślana strategia reklamowa w Google Ads lub na Facebooku pomoże Ci w osiągnięciu zadowalających rezultatów.

Stworzenie dobrze konwertującego sklepu internetowego to tylko pozornie łatwe zadanie. W końcu istnieje mnóstwo tanich, a nawet darmowych rozwiązań. Jednak miej na uwadze, że szablony produkowane masowo są pozbawione indywidualnych cech.

Zapłacisz za funkcjonalności, których nie potrzebujesz. Z kolei dobra agencja interaktywna jest w stanie stworzyć sklep skrojony na miarę Twoich potrzeb. Dodatkowo istnieje możliwość podjęcia stałej współpracy na wielu polach. Dobrze prosperujący sklep internetowy potrzebuje marketingu, wysokiej jakości unikalnych treści i dobrze zaplanowanych kampanii reklamowych.

Powrót do postów

Newsletter

Kontakt

Napisz lub zadzwoń do nas
żeby omówić Twój następny projekt

(+48) 533 908 052

office@052b.com

Polityka prywatności

Nasza strona używa ciasteczek.
Czytaj więcej OK