Porady

Strony responsywne – jak wyglądają i jakie mają zalety?

Co kryje się za tajemniczym skrótem RWD? Co to znaczy, że grafiki, strony internetowe i witryny e-commerce są responsywne?

Patrycja Lewandowska

01.10.2018

Udostępnij

Na pewno nieraz spotkałeś się ze skrótem RWD czy terminem “responsywność” używanym w stosunku do grafik, serwisów internetowych czy witryn e-commerce. W kontakcie z web designerem naturalnie to sformułowanie pada często ale o co dokładnie z tą responsywnością chodzi. Początki działalności online wiążą się z dużą ilością niewiadomych. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was krótkie omówienie tematu. Co to właściwie oznacza „strony responsywne”?

Strony responsywne - co to właściwie oznacza?

RWD czyli Responsive Web Design to termin odnoszący się do projektowania serwisów online według najnowszych standardów UI i UX. Strony, które są responsywne z łatwością dostosowują się do różnych rozdzielczości ekranów i urządzeń. To, czy ktoś ogląda Twoją witrynę z desktopów (komputerów stacjonarnych i laptopów), tabletów czy smartfonów nie gra żadnej roli. Zawartość za każdym razem przechodzi automatyczne skalowanie – zawsze jest świetnie widoczna!
dostosowanie strony internetowej do różnych urządzeń

Twoje korzyści z UI i UX

Czytając o responsywności, trafiasz na sformułowania – UI i UX. Zabiegi UI (ang. user interface – interfejs użytkownika), jak również UX (ang. user experience – doświadczenie użytkownika) dotyczą układu treści oraz nawigacji na Twojej stronie. Jak nietrudno się domyślić, nierozerwalnie wiążą się z RWD. To one wyznaczają użytkownikom najszybszą trasę do interesujących ich artykułów, sprawiając, że rzadziej wybierają opcję “wstecz” czy “zamknij”.

korzyści z UX i UI

Wyżej w wynikach wyszukiwarki

Zastosowanie UI i UX skutkuje niższym bounce rate (współczynnikiem odrzuceń). Powinieneś wiedzieć, że strony responsywne są wyżej umieszczane w wynikach wyszukiwarki, ponieważ dostosowują się do rozdzielczości urządzeń mobilnych. Twoja witryna cieszy się więc lepszymi wynikami pozycjonowania. Dzięki temu klienci łatwiej znajdą informacje o Twojej ofercie.

Responsywne strony www wpływają na wzrost konwersji?

Dzięki RWD wydłużysz czas, jaki użytkownicy spędzają na Twojej stronie. Wykorzystując UI i UX wprowadzisz działania usprawniające komunikację i stworzysz atrakcyjny i wygodny interfejs. Podejrzewam, że zależy Ci na pozyskaniu nowych klientów?

Pamiętaj, dobra nawigacja to podstawa! Dzisiejsi użytkownicy nie są nastawieni na czytanie długich treści, w których coś ich może zainteresuje. Szybko skanują strony w poszukiwaniu konkretnych informacji. Odpowiedz na ich potrzeby, a na pewno wrócą. 🙂

korzystanie z urządzeń mobilnych

Nasze projekty
Jeżeli jesteś ciekawy, jak wygląda witryna zaprojektowana zgodnie z zasadami RWD, koniecznie zobacz naszą realizację dla Rockfield.

RWD jest dziś wyznacznikiem profesjonalnej strony internetowej

Po pierwsze, znacząco usprawnia nawigację. Po drugie, przyspiesza czas ładowania strony. Po trzecie, poprawia komfort i wrażenia estetyczne użytkowników (serwisy responsywne są ładniejsze i ciekawsze). Dzisiaj ponad 52% ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych.

RWD to absolutny MUST HAVE osoby działającej w sieci.

Powrót do postów

Newsletter

Kontakt

Napisz lub zadzwoń do nas
żeby omówić Twój następny projekt

(+48) 533 908 052

office@052b.com

Polityka prywatności

Nasza strona używa ciasteczek.
Czytaj więcej OK