Porady

Metody optymalizacji sklepu w kontekście SEO

Podstawą dobrze sprzedającego sklepu internetowego jest jego widoczność w wynikach wyszukiwania. Aby dotrzeć do potencjalnych klientów zainteresowanych ofertą Twojej firmy musisz przeprowadzić optymalizację witryny pod kątem SEO. Z naszego artykułu dowiesz się czym ona jest, dlaczego warto ją przeprowadzić oraz z jakich kroków się składa.

Alicja Krajewska

Junior Marketing Specialist
24.06.2021

Udostępnij

Co to jest SEO dla sklepu internetowego?

SEO (Search Engine Optimization) to nic innego jak optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek. Polega na poprawianiu elementów technicznych strony i całego kontentu w taki sposób, aby roboty skanujące umieszczały ją wyżej w wynikach wyszukiwania. SEO składa się z szeregu działań, które pozwalają poprawić skuteczność sklepu internetowego.

Pamiętaj, że pozycjonowanie w wyszukiwarkach to proces złożony i często wymaga czasu oraz elastycznego budżetu. Istnieje jednak kilka działań, które Ty jako właściciel witryny e-commerce możesz podjąć bez pomocy specjalisty.

Analiza słów kluczowych pod SEO

Jednym z pierwszych kroków jakie powinieneś podjąć podczas optymalizacji swojego sklepu to analiza słów kluczowych. Są to hasła, sformułowania i wyrażenia, wpisywane przez użytkowników do wyszukiwarki, w celu odnalezienia pożądanych treści. 

Przede wszystkim musisz poznać swoją grupę docelową i dowiedzieć się jakie frazy wpisuje do sieci. W tym celu skorzystaj z narzędzi, które pomogą Ci określić skuteczność poszczególnych słów kluczowych. Wspomóż się np. Answer The Public,  Semstorm czy Google Keyword Planner. 

Masz już bazę fraz kluczowych najbardziej pasujących do oferty Twojego sklepu. Co dalej? Używaj ich do redagowania kontentu na stronie. Rób to z rozwagą i pamiętaj, że nadużywanie niektórych sformułowań może irytować czytelnika. Pamiętaj o zastosowaniu słów kluczowych również w nagłówkach i adresach URL… ale o tym za chwilę.

Optymalizacja serwisu e-commerce

Równie ważną kwestią co słowa kluczowe jest wewnętrzna optymalizacja serwisu. Na co się jednak składa? Główne punkty optymalizacji serwisu to poprawianie treści, usprawnianie procesu ładowania się strony, naprawianie błędów itp. 

Rozpocznij od weryfikacji multimediów znajdujących się w Twojej witrynie. Sprawdź ich rozdzielczość i wagę. Zdjęcia przeznaczone do internetu nie powinny przekraczać 200 Kb i 72dpi. Większe obrazy zdecydowanie zmniejszają szybkość ładowania się serwisu, co w konsekwencji prowadzi do niższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Na czas otwierania witryny wpływają również zastosowane animacje. Pamiętaj, aby nie były zbyt skomplikowane i zaawansowane technicznie.

Błędy na stronie również negatywnie wpływają na jej pozycjonowanie. Najczęściej spotykane to te z numerem 404. Jest to błąd, który napotykamy kiedy strona jest skonfigurowana w taki sposób, że my jako użytkownicy nie możemy jej wyświetlić. Powinieneś szybko zweryfikować czy i w jakich miejscach się znajduje, a następnie przekierować odbiorcę w inne miejsce. W tym celu może posłużyć Ci np. Google Search Console czy Screaming Frog.

Wartościowy kontent zgodny z SEO

Każdy właściciel sklepu internetowego musi zadbać o ciekawy kontent, który zainteresuje użytkownika. Dzięki niemu możesz uzyskać wysoki ruch organiczny i klientów, którzy będą wracać na Twoją stronę.

Kontent pisany pod SEO składa się z kilku istotnych punktów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  1. Opisy produktów
    Twórz wyczerpujące opisy produktów, które zawierają jego najważniejsze cechy i są dostosowane do języka odbiorców. Wykorzystaj potencjał słów kluczowych i stosuj je w swoich tekstach. Nie kopiuj opisów ze stron producenta. Roboty skanujące “lubią” wyróżniające się strony, które odpowiadają na wyszukiwania użytkowników. 

    Załóżmy, że masz małą drogerię i zaopatrujesz się u wielu popularnych producentów kosmetyków. Kiedy skopiujesz z ich stron opisy produktów, najprawdopodobniej robot wyszukiwarki nie umieści Twojej witryny na górze wyników lub w ogóle jej nie wyświetli.

  2. Blog w sklepie internetowymArtykuły blogowe są idealnym miejscem do popisów specjalistów od SEO. To dobra przestrzeń do używania słów kluczowych, w taki sposób, aby całość tekstu miała unikalną wartość dla użytkownika, np. inspiracyjną lub edukacyjną.

    Blog to również możliwość stworzenia siatki linkowania wewnętrznego, ale o tym później.

  3. Hierarchia nagłówków na stronie www
    Porządkuj treści w swojej witrynie. Dziel je na akapity i oddzielaj nagłówkamiW zależności od ich wagi, nagłówki dzielą się na H1, H2, H3, H4, H5 i H6. Dzięki nim stworzysz treści na swojej stronie, w które stopniowo będziesz zgłębiał użytkownika. Ponadto każda podstrona powinna zawierać jeden oryginalny H1, zawierający najważniejsze słowa kluczowe.

Optymalizacja adresów URL, czyli poprawna architektura informacji

URL musi być prosty, przejrzysty, oryginalny i powinien zawierać najważniejsze frazy. Cała siatka adresów powinna tworzyć intuicyjne drzewo informacyjne (architekturę informacji). Podstawą uzyskania takiego efektu w sklepie internetowym jest podział asortymentu na zestawy i podzestawy.

Każde drzewo informacyjne rozpoczyna się od strony głównej. Następnie do adresu URL dodawane są poszczególne hasła, które określają podstrony, zestawy, podzestawy i pomagają odnaleźć konkretny produkt lub usługę. 

Wyobraź sobie internetowy sklep sportowy. Na stronie głównej w menu wybierasz produkty, a następnie piłki, później idziesz do podstrony z takimi do koszykówki, a tam wybierasz producenta, który Cię interesuje (Spalding, Nike, Adidas) i ostatecznie trafiasz na kartę produktu, którego szukałeś. 

Zoptymalizowane adresy URL wyświetlają się na górze wyników wyszukiwań i kierują użytkownika bezpośrednio do miejsca, które najbardziej będzie mu odpowiadać.

Linkowanie wewnętrzne na stronie sklepu internetowego

W akapicie dotyczącym bloga branżowego pisaliśmy o stosowaniu linków wewnętrznych, które dodatkowo wysoko pozycjonują Twoją stronę. Dzięki dobremu drzewu informacyjnemu możesz nawigować użytkownika między różnymi podstronami serwisu.

Linki wewnętrzne możesz umieszczać w swojej witrynie na wiele sposobów:

  • przekierowania ze strony głównej do najciekawszych podstron,
  • cross-selling i up-selling na kartach produktu,

linkowanie treści do bloga lub samouczków.

Jak widzisz SEO to podstawa. Jako właściciel sklepu internetowego musisz zwrócić na to szczególną uwagę. Pamiętaj o słowach kluczowych, optymalizacji treści i materiałów na stronie, dostosowaniu adresów URL oraz linkowaniu wewnętrznym. Wprowadź potrzebne, a Twój biznes będzie sprzedawał lepiej.

Powrót do postów

Newsletter

Kontakt

Napisz lub zadzwoń do nas
żeby omówić Twój następny projekt

(+48) 533 908 052

office@052b.com

Polityka prywatności

Nasza strona używa ciasteczek.
Czytaj więcej OK