Design

Dlaczego warto przeprowadzić badania użyteczności?

Przeprowadź testy użyteczności dla zwiększenia komfortu użytkowników witryny. Wzrost ich zadowolenia w niedługim czasie przełoży się na lepszą konwersję.

Mateusz Maludziński

30.04.2019

Udostępnij

O co chodzi w testach z użytkownikami?

Na etapie projektowym UX designer bazując na wiedzy i doświadczeniu zakłada w jaki sposób użytkownik najprawdopodobniej będzie korzystał z aplikacji lub strony www. Testy z użytkownikami są doskonałym uzupełnieniem jego pracy. Dzięki badaniom zespół UX designerów będzie miał potwierdzenie sposobu, w jaki użytkownik korzysta z produktu.

Chcąc sprawdzić czy witryna odpowiada potrzebom potencjalnych klientów, warto przeprowadzić badania.

Korzyści z prowadzenia testów z użytkownikami

Najważniejszą z nich jest identyfikacja problemów i ewentualnych “dziur” w lejku sprzedażowym. Testy użyteczności to też okazja do konfrontacji oczekiwań użytkowników z metodami wykorzystanymi do stworzenia strony internetowej lub aplikacji.

Analiza wyników badań pozwoli na ulepszenie problematycznych sekcji witryny/aplikacji w taki sposób, by w przyszłości maksymalizować określoną konwersję – sprzedaż, budowanie bazy mailingowej czy jak najmniejszy współczynnik odrzuceń (ang. bounce rate).

Prowadzenie testów ma największe szanse powodzenia w momencie, kiedy finalny produkt jest gotowy. Z doświadczenia wiemy, że najbardziej wiarygodne wyniki uzyskujemy, kiedy strona jest już aktywna i odwiedzana przez docelowych użytkowników.

Obserwując ich zachowanie oraz opierając się na przekazywanych przez nich uwagach, poprawimy funkcjonalność finalnego produktu. Otrzymasz też odpowiedź na podstawowe pytanie brzmiące – dlaczego użytkownicy nie klikają w dany element?

Narzędzia wspomagające badanie użyteczności

Istnieje wiele sposobów na to, by przeanalizować zachowanie użytkowników odwiedzających stronę internetową. Jako agencja interaktywna dysponujemy narzędziami analitycznymi, które pomagają nam w formułowaniu wniosków i planowaniu działań.

Kiedy warto przeprowadzać testy użyteczności?

Tak naprawdę każdy etap działalności jest odpowiedni, by sprawdzić czy Twoja strona internetowa to sprawnie działająca maszyna. Zawsze można coś poprawić, a wyniki testów użyteczności wskażą obszary, na których warto się skupić.

Dzięki temu zyskasz szansę na poprawę konwersji i zwiększenie zadowolenia dotychczasowych oraz nowych klientów.

Kolejną sytuacją, kiedy firmy przeprowadzają testy użyteczności jest spadająca sprzedaż. Niestety to krytyczny moment i wtedy trzeba działać szybko, podejmując konkretne kroki w celu naprawienia najpoważniejszych usterek. Wówczas pomocne okazują się uwagi użytkowników zgłaszających błędy w procesie zakupowym.

Co w sytuacji, kiedy sprzedaż w e-sklepie spada?

Badania użyteczności pozwolą Ci uniknąć spadku przychodów ze sprzedaży i częstego porzucania e-koszyków.

Jeśli jednak zauważysz znaczne wahania konwersji, to warto prześledzić ścieżkę zakupową w poszukiwaniu potencjalnych błędów i przeszkód dla klientów. Mając dostęp do podstawowych narzędzi analitycznych możesz namierzyć część problemów.

W przypadku, kiedy nie uda Ci się rozwiązać wszystkich trudności, warto zwrócić się do agencji interaktywnej. Chętnie pomożemy Ci w znalezieniu i poprawieniu pozostałych błędów.

Jak dobrać grupę testerów użyteczności?

Zacznijmy od tego, że testy wcale nie muszą być trudne do przeprowadzenia i kapitałochłonne. Choć od pierwszego użytkownika dowiadujemy się więcej niż od każdego kolejnego, badania nie powinny poprzestać na jednym testerze.

Jakob Nielsen – jeden z najbardziej znanych specjalistów w dziedzinie użyteczności – dowiódł, że wiążące wyniki można uzyskać z udziałem zaledwie 5 osób. Wykryjemy w ten sposób większość problematycznych kwestii.

Wszyscy testerzy powinni należeć do tej samej grupy docelowej, żeby testy były w pełni wiarygodne. Jeśli badani użytkownicy reprezentują różne grupy odbiorców Twojej witryny, należy przeprowadzić dla nich osobne testy.

Podsumowanie

Testy użyteczności są podstawą w tworzeniu przyjaznych użytkownikowi aplikacji i stron internetowych. Koszty profesjonalnego badania przeprowadzanego na etapie projektowym są stosunkowo niewielkie w porównaniu z konsekwencjami wadliwego projektu witryny.

Nieużyteczna strona www zniechęci użytkowników do ponownych odwiedzin i spowoduje utratę zysków. Jeśli zależy Ci na posiadaniu profesjonalnej i wysoko konwertującej witryny, zleć projekt agencji interaktywnej dysponującej doświadczonym zespołem UX designerów.

Powrót do postów

Newsletter

Kontakt

Napisz lub zadzwoń do nas
żeby omówić Twój następny projekt

(+48) 533 908 052

office@052b.com

Polityka prywatności

Nasza strona używa ciasteczek.
Czytaj więcej OK